29 listopada 2022

Uchylenie niesłusznie wystawionego mandatu drogowego

Zmiany w prawie – nowe zasady naliczania punktów karnych

Ostatnie zmiany w prawie zaskoczyły kierowców. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 roku w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego zmieniło dotychczasowe zasady naliczania punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe.

Według dotychczasowych zasad maksymalna liczba punktów karnych za jedno przewinienie wynosiła 10 i były one usuwane z ewidencji po upływie roku. Aktualnie za jedno wykroczenie można uzyskać nawet do 15 punktów, które zostaną usunięte dopiero po dwóch latach.

WykroczeniePunkty karne wg „starego” taryfikatoraPunkty karne
od 17 września 2022 r.
przekroczenie prędkości
o nie więcej niż 10 km/h
01
wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
lub bezpośrednio przed nim
1015
niezastosowanie się do sygnałów świetlnych615
niezatrzymanie się na „zielonej strzałce”16

Powyższe przykłady to tylko niewielka część zmian, które zostały dokonane poprzez wprowadzenie nowego taryfikatora punktów karnych.

Co zrobić jeśli policja chce niesłusznie wystawić mandat?

Zachęcamy do stosowania się do przepisów ruchu drogowego – zapewnia to bezpieczeństwo na drodze, nie obciąża portfeli grzywnami z mandatów karnych, a także nie naraża na otrzymanie niechcianych punktów.

Jednak nawet pomimo ostrożności, czasem może zdarzyć się tak, iż zostaną Państwo niesłusznie ukarani mandatem. W takiej sytuacji oczywiście należy odmówić przyjęcia mandatu – policja w związku z tym skieruje do sądu wniosek o ukaranie. Na etapie postępowania przed sądem konieczne w celu skutecznego dochodzenia swoich praw może okazać się skorzystanie z pomocy prawnika.

Co jeśli mandat już został przyjęty?

W tym miejscu nasuwa się pytanie: Czy jeśli mandat został przyjęty to nie już ma ratunku? Odpowiedź może być zaskakująca, ale istnieje szansa na rozwiązanie takiego problemu. Jeżeli dopiero po przyjęciu mandatu, po dłuższym namyśle stwierdzili Państwo, iż mandat został wystawiony niesłusznie, powinni Państwo jak najszybciej zwrócić się do nas, gdyż istnieje sposób, aby uniknąć zapłacenia grzywny oraz naliczenia punktów karnych. W tej sytuacji czas jest kluczowy – ustawowy termin na odpowiednie działanie jest naprawdę krótki. Od razu powinni przygotować Państwo podstawowe dokumenty i informacje, które Państwo posiadacie, takie jak mandat karny, nagranie ze zdarzenia, czy dokładny opis sytuacji.

SKORZYSTAJ Z FORMULARZA KONTAKTOWEGO

BĄDŹMY W STAŁYM KONTAKCIE

  Znajdź nas na mapie

  Bądźmy w stałym kontakcie
  ul. Jęczmienna 22/6 87-100 Toruń NIP: 9561536955 REGON: 871557372

  Kontakt do nas

  Kontakt w nagłych przypadkach

  adw. Włodzimierz Marczuk

  604 366 628

  adwokat@wlodzimierzmarczuk.pl