20 czerwca 2023

Jak sporządzić testament?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że uregulowanie kwestii dziedziczenia i spadków jest bardzo ważne, gdyż pozwoli uniknąć sporów i nieporozumień powstałych po śmierci. Jednak wciąż wiele osób nie wie, jak napisać testament

Dlaczego warto sporządzić testament?

Przede wszystkim testament pozwala zarządzać tym, co się stanie z Państwa majątkiem po śmierci. Można rozdzielić go pomiędzy poszczególne osoby. Bez testamentu stosuje się ustawowe zasady dziedziczenia, co może doprowadzić do różnych sporów. W takiej sytuacji prawo do dziedziczenia zachowują też osoby, które z różnych powodów mogą chcieć Państwo wydziedziczyć.

Kiedy warto spisać testament i jak to zrobić?

Testament warto sporządzić niezależnie od wieku i sytuacji zdrowotnej. W ten sposób zyskuje się kontrolę nad swoim majątkiem, nawet gdy jest on niewielki. Testament ma prawo sporządzić każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Testament może być spisany własnoręcznie lub notarialnie. Obie formy są tak samo istotne i ważne.

Testament wzór – co powinien zawierać poprawnie sporządzony dokument?

Jak wygląda wzór testamentu? Dokument może przybrać dowolną formę, jednakże musi posiadać kilka elementów.

Jeśli decydują się Państwo na dokument spisany własnoręcznie, to musi być on napisany w całości odręcznie. Nie można przygotować pliku na komputerze, który zostanie wydrukowany i podpisany. Testament musi być napisany ręcznie i podpisany.

Ponadto testament musi zawierać datę. Co do zasady dokument nieopatrzony datą pozostaje ważny, jednak gdy pojawią się wątpliwości, np. w przypadku gdy w przyszłości napiszą Państwo kolejny testament, to wtedy brak daty może sprawić, że oba testamenty staną się nieważne. Żeby uniknąć nieprawidłowości, dokument należy opatrzyć datą. 

A co zawrzeć w głównej treści? Można ją napisać dowolnie, natomiast warto pisać konkretnie, w sposób niepozostawiający wątpliwości. Dlatego najlepiej umieścić tam:

 • Wskazanie spadkobierców – określenie komu, co i w jakim stopniu zostaje przepisane .
 • Wydziedziczenie – opis kto i dlaczego zostaje wydziedziczony.
 • Polecenie – mogą Państwo nałożyć na spadkobiercę lub zapisobiercę konieczność wykonania konkretnego działania związanego z majątkiem np. przekazania jego części fundacji.
 • Wykonawca – określenie osoby odpowiedzialnej za wykonanie testamentu.

Jak sporządzić testament u notariusza?

Mimo że testament sporządzony własnoręcznie jest tak samo ważny, to korzystając z pomocy adwokata, mają Państwo pewność, że dokument spełnia wszystkie wymogi formalne i wywołuje określone skutki prawne.

Dodatkowo w ten sposób minimalizuje się ryzyko błędów i pomyłek, które mogłyby być przyczyną sporów w rodzinie. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy spadkodawca chce dokonać wydziedziczenia. Korzystając z usług profesjonalisty, zyskują Państwo także pewność, że dokument będzie przechowywany w sposób bezpieczny.

Ponadto notariusz może wzbogacić testament o tzw. zapis windykacyjny, który ułatwia przepisanie konkretnej składowej majątku wybranej osobie. 

A jeśli szukają Państwo doradztwa i pomocy w sprawach związanych z dziedziczeniem, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – adwokat Toruń sprawy rodzinne. Nasza kancelaria prawna Toruń ma doświadczenie w prawie rodzinnym.

SKORZYSTAJ Z FORMULARZA KONTAKTOWEGO

BĄDŹMY W STAŁYM KONTAKCIE

  Znajdź nas na mapie

  Bądźmy w stałym kontakcie
  ul. Jęczmienna 22/6 87-100 Toruń NIP: 9561536955 REGON: 871557372

  Kontakt do nas

  Kontakt w nagłych przypadkach

  adw. Włodzimierz Marczuk

  604 366 628

  adwokat@wlodzimierzmarczuk.pl